Zaskakującym jest fakt, jak szybko dzieci potrafią się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, przyswajać nowe umiejętności. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że naukę zaczynają już w łonie matki. Niektórzy nigdy nie kończą tego procesu i przyswajają wiedzę całe życie. Inni kończą na edukacji w szkole (średniej lub wyższej).
Zanim maluch pójdzie do szkoły obowiązek uczenia go spoczywa na rodzicach, którzy imają się różnych środków i narzędzi, aby podołać temu wyzwaniu. Niektórzy kupują zabawki edukacyjne, np. puzzle dla dzieci wykonane z różnych materiałów. Właśnie w ten sposób stymuluje się dziecko do nauki i zachęca do rozwoju.
W wieku niemowlęcym pociechy reagują przeważnie tylko nie głos rodziców. W związku tym, decydując się na zakup zabawki edukacyjnej, warto pomyśleć o tej wydającej dźwięk (np. grzechotkę, zabawkę muzyczną grającą kołysankę). Poza tym zabawki edukacyjne muszą mieć jaskrawe kolory, kontrastowe kolory: biały i czarny, biały i czerwony. Sprawdzają się również ciekawe wzory.
Warto kupować dźwiękowe zabawki edukacyjne, ponieważ dźwięk stymuluje logiczne myślenie oraz pobudza wyobraźnię, czyli cechy bardzo przydatne w życiu każdego człowieka.
Jaskrawe, kontrastowe kolory mają za zadanie stymulować wzrok malucha. dobrze sprawdzają się przedmioty łączące wszystkie opisane cechy, np. kolorowy telefon emitujący różne dźwięki (kołysankę) po podniesieniu słuchawki albo jej przystawieniu do ucha albo zabawki używane podczas kąpieli.